Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Święto Kociewiaków - Gdańsk 2018

 Setki Kociewiaków z całego regionu w barwnym i rozśpiewanym korowodzie przeszły 2. sierpnia przez serce gdańskiej starówki, inaugurując tegoroczne Święto Kociewia. 

 

 

 

Wspaniali ludzie, piękne i kolorowe stroje, radosna muzyka i tańce, pyszne i swojskie jedzenie oraz rękodzieło i sztuka… A do tego mnóstwo radości ze spotkania i prawdziwa duma z bycia Kociewiakiem… Tak było na tegorocznym Święcie Kociewia, które przyciągnęło wczoraj na gdańską starówkę tłumy turystów i miłośników naszego regionu!

Szczególnie efektowny był przemarsz Korowodu Kociewskiego, w którym szli przedstawiciele wszystkich kociewskich gmin (w tym oczywiście – naszej!), a także wielu instytucji i organizacji. Korowód przeszedł z Zielonej Bramy aż na Targ Węglowy, zatrzymując się po drodze, by zaśpiewać i zatańczyć dla publiczności. Tegoroczny korowód był nas wyjątkowy! Poprowadził go bowiem druh kapelmistrz Wacław Ossowski, który wraz ze swoją Orkiestrą Dętą działającą przy OSP Pinczyn został wczoraj kapelmistrzem wszystkich, kociewskich zespołów i orkiestr, biorących udział w Święcie Kociewia! Na Targu Węglowym, w obecności wszystkich uczestników imprezy, druh Wacław otrzymał medal od starosty starogardzkiego oraz gromkie „100 lat”, które odśpiewało mu kilkaset osób, bawiących się na placu! Wszystkie orkiestry otrzymały też wyjątkowy upominek od Nadbałtyckiego Centrum Kultury -  katalogi nut kociewskich.

A potem przyszedł czas na wielkie świętowanie. Na stoiskach pyszniło się wszystko to, z czego Kociewie jest dumne – od wydawnictw regionalnych, rękodzieła aż po pyszne, swojskie jedzenie i przetwory. Gminę Zblewo reprezentowało KGW Zblewo, które – przypomnijmy – w tym roku świętuje piękny jubileusz 60-lecia działalności. A na scenie – „Unikaty z Kociewia” czyli prezentacja naszej kociewskiej kultury. Wystąpili m.in.  Zespół Pieśni i Tańca - „Kociewie RETRO”, Formacja Tańca Nowoczesnego OPP, Chór Echo, Tczewska Formacja Szantowa oraz Grodzisko Show. Jednocześnie, w Nadbałtyckim Centrum Kultury – „Kociewie Art.” czyli kolejne spotkanie z kociewską kulturą i sztuką.  Nie zabrakło na nim mieszkańców naszej gminy.

mat. fot. Magdalena Apostołowicz