Uroczystość poświęcenia samochodu ratowniczo-gaśniczego IVECO GCBA 10/32

Dnia 22 sierpnia 2014r. o godz. 17:00 rozpoczęła się uroczystość przekazania oraz poświęcenia ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego marki IVECO.

Samochód ten został pozyskany z Zakładowej Straży Pożarnej Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych PERN „Przyjaźń” w Płocku, dzięki uprzejmości Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Gdańsku st. bryg. Andrzeja Rószkowskiego, który przekazał  auto naszej jednostce. Pojazd wymagał licznych przemian, główną zmianą było zamontowanie zbiornika wodnego w miejsce zbiorników na proszek gaśniczy oraz zamontowanie autopompy. Pieniądze otrzymane z Komendy Głównej PSP w Warszawie umożliwiły wykonanie karosacji zabudowy. Przetarg na remont samochodu wygrała firma PPHU „Osiny” S.C. z Borek Kolonia. Koszt remontu tego pojazdu wyniósł 100 tyś złotych, w całości pokryty z funduszu KG PSP w Warszawie.

Zabudowa została wykonana na podwoziu IVECO Trolt 6000 z 1993r. Samochód otrzymał zbiornik wodny o poj. 10 tyś litrów, autopompę o wydajności 3200 l/min, działo sterowane z kabiny kierowcy, szybkie natarcie, mechanicznie wysuwany masz oświetleniowy wraz z dodatkowym oświetleniem roboczym wokół pojazdu, skrytki na aparaty powietrzne oraz na armaturę wodno-pianową.

Spośród zaproszonych gości głos zabrali: Prezes Zarządu Oddziału Gminnego OSP RP, Wójt Gminy Zblewo – Krzysztof Trawicki, Pomorski Komendant Wojewódzki  PSP w Gdańsku – st. bryg. Andrzej Rószkowski, Dyrektor Regionalny Lasów Państwowych w Gdańsku – Jan Szramka,  Kierownik Zakładu Komunalnego Gminy Zblewo – Jan Mańsk, w imieniu Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP – Waldemara Pawlaka oraz podsekretarza stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych – Ministra  Stanisława Rakoczego, listy okolicznościowe odczytał dh Filip Rytelewski.

Symbolicznego przekazania kluczyków oraz dowodu rejestracyjnego na ręce naczelnika jednostki OSP Pinczyn  dokonali Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdański – st. bryg.l Andrzej Rószkowski wraz z Wójtem Gminy Zblewo – Krzysztofem Trawickim.

Poświęcenia samochodu dokonał powiatowy kapelan strażaków ks. Stefan Rogowski w asyście proboszcza parafii Pinczyn – ks. Mieczysława Bizonia wraz z wikariuszem – ks. Mariuszem Malejko. Przy okazji został wręczony zaległy Brązowy Medal Za Zasługi Dla Pożarnictwa druhowi Januszowi Walendziakowi.

W ramach podziękowań pamiątkowe statuetki otrzymali z rak Naczelnika OSP Pinczyn dh Kazimierza Kosiedowskiego: Pomorski Komendant Wojewódzki st. bryg. Andrzej Rószkowski, Prezes Zarządu Gminnego OSP RP, Wójt Gminy Zblewo – Krzysztof Trawicki. Na ręce st. bryg. Andrzeja Rószkowskiego trafiła pamiątka dla pana Stanisława Rakoczego.

Naczelnik jednostki podziękował wszystkim gościom za przybycie oraz za wkład wniesiony w rozbudowę remizy,  usprawnienie działania jednostki oraz pomoc w przygotowaniu Festynu Strażackiego wieńczącego uroczystość przekazania oraz poświęcenia samochodu. Serdeczne podziękowania dla mjr Stefana Scharmacha  - Prezesa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Starogardzie Gdańskim,  Dyrektora ZKiW w Pinczynie – Pani Iwonie Loroch, pracownikom Urzędu Gminy Zblewo za pomoc w procedurach przetargowych, Pani Gabrieli Gilla - Inspektor ds. wojskowości i przeciwpożarowych, Radnym Gminy Zblewo, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Banku Spółdzielczemu w Skórczu, Lasom Państwowym - Nadleśnictwu Starogard oraz Kaliska,  Państwu Herold, Piekarni Piotr Kropidłowski, Paniom z KGW Pinczyn oraz Karolewo za słodki poczęstunek, żonom naszych strażaków za pomoc w obsłudze podczas festynu, DJ’owi oraz mieszkańcom za zabawę do białego rana.