Oddanie do użytku nowego boksu garażowego

Dnia 8 listopada odbyło się uroczyste otwarcie i oddane do użytku nowo wybudowanego boksu oraz dyżurki w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie. Dyżurka znalazła miejsce w pomieszczeniu po bibliotece.

Z tej okazji urządzono dużą imprezę. Podczas uroczystości odczytano i  wręczono akt włączenia jednostki do struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dokument wręczył prezesowi OSP Pinczyn Marianowi Bollinowi Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Gdańsku st. bryg.  Andrzej Rószkowski. Pinczyńskim strażakom gratulował m.in. Wiceminister Administracji i Cyfryzacji Bogdan Dombrowski.

O wejście do Krajowego Systemu jednostka dzielnie walczyła od kilku lat. Weszła warunkowo 27 lipca 2012 roku. Do grudnia bieżącego roku miała spełnić wszystkie wymogi, żeby wejść bezwarunkowo. Strażacy spełnili je wcześniej i decyzję o włączeniu otrzymali 27 czerwca 2013 roku. Jest to w historii jednostki jedna z najważniejszych dat. O tej historii mówił prezes.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie powstała w 1933 roku. Po 6-letniej okupacji niemieckiej została reaktywowana w dniu 9 maja 1945 r. na apel prezesa Jana Zaremby.

Pierwsza drewniana strażnica mieściła się przy ulicy Bocznej. Remiza, przy której obecnie się znajdujemy, została wybudowana w 1989 roku, w czasie prezesury druha Zdzisława Zagórskiego.

Pierwszym samochodem pożarniczym w tutejszej jednostce był GLM marki Żuk, który w 1995 roku został przekazany Ochotniczej Straży Pożarnej w Karolewie i służy do dnia dzisiejszego. Natomiast OSP Pinczyn w tym samym roku pozyskała samochód pożarniczy GLM marki VW LT31.

W roku 2001 z inicjatywy członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Pinczynie ufundowano i poświęcono figurkę św. Floriana – patrona strażaków.

W 2003 roku społeczeństwo Pinczyna ufundowało sztandar niniejszej jednostce.

Dwa lata później (w 2005 roku) odrestaurowano zabytkową sikawkę konną, która znajduje się na dachu budynku remizy.

Od 2007 roku przez 6 lat aż do dnia dzisiejszego strażnica była sukcesywnie rozbudowywana: najpierw o jeden boks garażowy oraz kotłownię centralnego ogrzewania, następnie o wyremontowane sanitariaty i świetlicę, a na zakończenie – o dobudowany drugi boks garażowy i przebudowane pomieszczenia po byłej bibliotece. Wykonano też termomodernizację oraz elewację budynku. Dzięki inicjatywie Komendanta Wojewódzkiego jednostka została wyposażona w nowoczesne bramy garażowe.

Od 2003 roku jednostka pozyskiwała poszczególne auta gaśnicze:

Star 244 – GBA – 2003

Jelcz 006 – GCBA - 2009

VW T4 2013\Iveco 260-34 - 2013

Prezes jednostki Dh Marian Bollin podziękował: władzom gminnym z Panem Wójtem na czele, Pomorskiemu Komendantowi Wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej Rzeczypospolitej Polskiej za sfinansowanie nowych bram garażowych i przekazanie samochodu pożarniczego marki Iveco, Komendantowi Powiatowemu i władzom powiatowym Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Starogardzie Gdańskim za merytoryczną pomoc w sprawach operacyjno-szkoleniowych, dziękuję Komendantowi Gminnemu druhowi Henrykowi Kinowskiemu za pomoc i doradztwo w sprawach operacyjnych i rozbudowie naszej strażnicy, Dh Gabrieli Gilla za wyrozumiałość i zrozumienie naszych potrzeb, sponsorom za pomoc finansową, miejscowej ludności oraz fachowcom za bezinteresowną pomoc przy modernizacji naszej strażnicy, druhom strażakom za duży wkład pracy, żonom strażaków za wyrozumiałość i cierpliwość, księżom miejscowej parafii za współpracę i opiekę duchową. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do podniesienia gotowości bojowej jednostki i wyglądu naszej strażnicy