Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pożar kościoła w Zblewie - ćwiczenia

 Dnia 30.07.2018 przed godziną 10:00 do SKKP PSP w Starogardzie Gdańskim wpływa zgłoszenie o dużym zadymieniu w okolicy kościoła w Zblewie. Na miejsce zdarzenia została zadysponowana miejscowa jednostka w sile trzech zastępów.

 

 

 


 Rozpoznanie ustaliło, że pożarem objęta jest część kościoła z chórem i wieżą kościelną. Z relacji świadków wynika, że na chórze została jedna osoba - organista. Zabezpieczono teren akcji oraz odłączono prąd od budynku. Silna zadymienie utrudnia prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczej. W miedzy czasie zadysponowane są  dwa zastępy z naszej jednostki oraz  zastępy z JRG Starogard Gd. Działania prowadzone są w natarciu od wewnątrz oraz podawane są prądy gaśnicze z podnośników hydraulicznych z zewnątrz obiektu. Do naszych zadań należało zbudować punkt medyczny, zbudować zasilanie wodne dla samochodów gaśniczych oraz utworzyć rotę zabezpieczającą. Osoba ewakuowaną z chóru została przejęta przez ratowników z punktu medycznego. W czasie prowadzonych działań poszkodowany zostaje ratownik, kierujący akcją ratowniczą decyduje o wprowadzeniu roty zabezpieczającej celem ewakuacji poszkodowanego ratownika z miejsca zagrożenia. Pożar został błyskawicznie ugaszony. 

Tak przedstawiał się scenariusz ćwiczeń, których celem było zapoznanie się z obiektem wraz z teren przyległym, zgrywanie jednostek OSP z terenu gminy oraz PSP oraz doskonalenie techniki gaszenia pożarów obiektów sakralnych. 


Fot. Magdalena Apostołowicz

SiS:
GBA 2,5/16 | GCBA 10/32 - OSP Pinczyn
GBA 2,5/20 | GCBA 5/42 | SH18 - OSP Zblewo
GCBA 9,5/50 | SHD 32 | SLOp - JRG Starogard Gd.