Gminny Dzień Strażaka w Pinczynie 2018

Tegoroczne świętowanie Gminnego Dnia Strażaka zorganizowano 26 maja (sobota) na boisku w Pinczynie. W uroczystościach wzięli udział druhowie z 5 gminnych jednostek OSP – ze Zblewa, Pinczyna, Bytoni, Semlina i Karolewa oraz członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

Wśród gości nie zabrakło przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, leśników z Nadleśnictwa Kaliska, a także przedsiębiorców, wspierających działalność strażaków, przedstawicieli oświaty i stowarzyszeń oraz mieszkańców. Galową zbiórkę poprowadził komendant gminny ZOSP RP w Zblewie - dh Jarosław Kinowski, a prezes ZG ZOSP w Zblewie – druh Artur Herold podziękował strażakom za ich obecność i pracę na rzecz lokalnej społeczności. Jak na Dzień Strażaka przystało, nie zabrakło tego dnia odznaczeń i wyróżnień. Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Kazimierz Kosiedowski (OSP Pinczyn), Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa - Adrian Reszczyński (OSP Zblewo), a Brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa – Hanna Puttakmmer oraz Jan Ossowski. Natomiast Odznaką Strażak Wzorowy wyróżniono Ireneusza Wildmana z OSP Bytonia.

Uroczystą galę uświetniła jak zawsze fantastyczna Orkiestra Dęta działająca przy OSP Pinczyn, a po uroczystej zbiórce przyszedł czas na pyszną grochówkę, a po niej – na sportowe emocje. Rozegrano Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezesa ZG ZOSP w Zblewie. Tegorocznym zwycięzca została drużyna z OSP Bytonia, a kolejne miejsce zajęły jednostki: Semlin, Zblewo, Karolewo i Pinczyn.

Strażacy zmierzyli się też w konkurencjach siłowych. W „spacerze farmera” wystartowało 6 śmiałków,  a najlepszy okazał się Maciej Cejer z OSP Zblewo, który pobił dotychczasowy rekord! Kolejne miejsce zajęli: Adrian Reszczyński z OSP Zblewo oraz Roman Kamiński z OSP Pinczyn. Wiele emocji przyniosła konkurencja zbiorowego przeciągania liny. Przy gorącym dopingu publiczności niepokonanymi zostali druhowie ze Zblewa (kolejne miejsca: Pinczyn, Karolewo, Bytonia, Semlin). Wszyscy otrzymali nagrody ufundowane przez wójta gminy Zblewo.

Podczas Dnia Strażaka nie zapomniano o rodzinach naszych druhów – dla dzieci przygotowano liczne atrakcje i zabawy, a piękna pogoda sprzyjała nie tylko strażackiemu, ale przede wszystkim - rodzinnemu piknikowi.

fot, mat. Magdalena Apostołowicz/KZ